Vraždy v literatúre - nový film študentov masmédií z Košíc

Autor: Petronela Vavreková | 14.3.2016 o 13:10 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  324x

Film, Vraždy v literatúre, je výstupným projektom študentov masmediálnych štúdií FF UPJŠ v Košiciach (1. ročník, 2. stupeň štúdia, denná forma) z predmetu Dejiny svetovej literatúry I, II.

Zadávateľom projektu a jeho odborným dozorom je vedúca predmetu, Mgr. Markéta Andričíková, PhD. Účelom vzniku filmu je plnohodnotné zužitkovanie nadobudnutých vedomostí, získaných prostredníctvom seminárov a prednášok predmetu a ich priama aplikácia do praxe.

 

Prečo motív vrážd v literatúre?

Jedným zo základných predpokladov študentov masmédií - potenciálnych pracovníkov v mediálnej oblasti - je práve kreativita. Pri výbere motívu filmu je preto nevyhnutné vyhýbať sa klišovitým nápadom a pokúsiť sa potenciálneho percipienta, v tomto prípade diváka filmu, v maximálnej miere prekvapiť a ponúknuť mu "produkt", ktorý v ňom od prvej chvíle vzbudí záujem. Motív vrážd v literatúre má za cieľ svojou netradičnosťou, vážnosťou a celkovou dramatickosťou nielen upútať pozornosť diváka, ale si ju aj udržať.
 

Aké je žánrové zaradenie filmu?

Vraždy v literatúre sú svojím žánrovým zaradením dokumentárnym filmom, ktorý sa ako taký svojou faktografickosťou približuje mediálnemu prostrediu viac než iné filmové žánre, primárne založené na hraní. Napriek tomu je však film už svojou podstatou umeleckým dielom, a preto je jeho dokumentárne prevedenie pre študentov masmédií tou najvhodnejšou alternatívou na jeho spracovanie. Opäť tu prevláda snaha o prepojenie s východiskovým mediálnym prostredím. Ďalším, nemenej dôležitým, dôvodom výberu dokumentárneho žánru filmu je náučný charakter filmu. Ten predstavuje stret učebných osnov predmetu, nadobudnutých poznatkov a ich umeleckého prevedenia. Vraždy v literatúre obsahujú faktografický prierez do siedmich literárnych období, od staroveku po realizmus. Obdobia sú odborne podložené literárnym a psychologickým hľadiskom s predovšetkým vysvetľujúcou alebo objasňujúcou funkciou.

 

Ktoré literárne diela sa vo filme objavujú?

Film pozostáva zo siedmich literárnych období - staroveku, stredoveku, humanizmu a renesancie, baroka, klasicizmu, romantizmu a napokon realizmu. Z každého z nich je predmetom filmu jedno literárne dielo. Z obdobia staroveku je to Vládca Oidipus od jedného z najslávnejších gréckych predstaviteľov klasickej tragédie, Sofokla. Z obdobia stredoveku ide o legendu Tristan a Izolda, ktorá sa stala inšpiráciou pre mnoho diel európskej stredovekej literatúry. S Othellom, veľkou tragédiou svetovo uznávaného anglického dramatika, Williama Shakespeara, sa stretávame v období humanizmu a renesancie, odkiaľ prechádzame do Tassovho barokového Oslobodeného Jeruzalema. Klasicizmus vo filme zastupuje dráma Cid od Pierra Corneilla, známeho autora silných charakterov neskrotnej vôle. Z obdobia romantizmu zohráva hlavnú rolu Zradné srdce, hororová poviedka Edgara Allana Poea a v realizme zase Dostojevského vrcholný román, Zločin a trest.

 

vrazdyvliterature.wix.com/movie

Z dôvodu sumarizácie, prehľadnosti a propagácie natáčania filmu vznikla vyššie uvedená webová stránka. Tá prináša všetkým fanúšikom filmu, pedagógom univerzity i ostatným študentom stručný prehľad jednotlivých literárnych období, ktoré sú vo filme spracované, štáb a herecké obsadenie jednotlivých scén filmu, ako i priebeh natáčania v podobe denníka z každého dňa natáčania. Ďalej je táto internetová stránka zameraná na predstavenie zákulisia, a teda poskytuje priestor na to, aby sa aspoň touto cestou mohol každý bližšie oboznámiť s tvorbou filmu - Vraždy v literatúre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jeden za všetkých, všetci za jedného. Čo má Kaliňák s tromi mušketiermi

Dom, v ktorom býva minister vnútra Robert Kaliňák, je pomenovaný podľa Aramisa z Troch mušketierov. Susedmi sú Athos a Porthos.


Už ste čítali?